IPTV NEDİR ?

Teknoloji her geçen gün kendini yenileyerek insan hayatını kolaylaştırmaktadır. Buna verilecek en güzel örneklerden biri IPTV sistemidir. Birbirinden farklı ayrıcalıklar sunan iptv hayallerin ötesinde olan bir buluştur. Televizyon tarihinin en büyük icadı olarak adlandıran bu sistem ortaya çıktığı andan itibaren büyük bir heyecan oluşturmuştur.

ip-tv-nedir

Televizyonun geçmişten günümüze kadarki süreçte en verim alınacağı döneme geçiş yapılmış, bilgisayara olan bağlılığı ortadan kaldırmıştır. Her teknolojik gelişme insanlar üzerinde büyük bir merak uyandırıp hayretlere düşürmekte, ip TV sisteminin bulunuşu kulağa çok uçuk bir gelişme gibi gelmektedir.

TV’nin Tarihsel Gelişimi

İnsanlık tarihi birbirinden farklı buluşlara, icatlara tanıklık etmiştir. Bunlardan biri olan televizyon icat edildiği tarihten günümüze kadar gelen süreçte sürekli kendini yenilemiştir. Her geçen zamanda televizyona yeni özellikler eklenerek sürekli geliştirilmiştir. ip tv nedir diye merak eden kişilere cevap vermeden önce televizyonun icadından bahsederek bugünlere nasıl gelindiğinden bahsetmekte fayda vardır.

  • Televizyonun İcadı: Televizyonun icadı 1923 yılında Birleşik Krallıkta yaşayan John Logie Baird tarafından gerçekleştirilmiştir. Yayının yapılması ortalama 3 yıl sürmüş ve yine icadın sahibi tarafından ilk izlenme 1926 tarihinde yaşanmıştır. Televizyon ilk yayınında titrek bir görüntüye sahiptir. John Logie Baird televizyonu her geçen gün geliştirmiştir.
  • Televizyonun Gelişim Süreci : Televizyonun icadı büyük ses getirmiş, daha çok kişinin kullanılması için artık üretim evresine geçilmiştir. Tarih 1930 yılını gösterdiğinde siyah beyaz olan televizyon ilk kez elektronik eşya listesinde satışı yapılmaya başlandı. Hızla tüketilmeye başlanan televizyonlar hemen hemen gelişmiş ülkelerin birçoğunun evlerinde yerini almaya başladı. 1940 yılında renkli televizyonlarının yapılması için çeşitli çalışmalar yürütüldü ve 1950 yılında renkli televizyonun satışı yapılmaya başlandı.
  • Günümüz Televizyonu : Teknolojik gelişmeler televizyonlara akıllı özelliği kazandırılarak günümüzde televizyonlar birçok özelliğe sahip olmuştur. İnternet aracılığı ile televizyondan internet bağlantılı platformlar izlenebilmektedir. Aynı şekilde akıllı telefonlar ile televizyonlar üzerinden yönlendirmeler yapılabilmektedir. Günümüz teknolojisinin geldiği en son nokta ise ip tv buluşudur.
ip-tv-satin-almak

TV ile IP Birleşimi

Teknoloji sürekli kendini yenilemekte birtakım çalışmalar televizyon üzerinde de yapılmaktadır. TV ile IP birleşimi sonucunda insan hayalinin üstünde olan bir sistem oluşturulmuştur. IP adresi parmak izi gibi hiçbir benzeri olmayan adreslerdir. Televizyon, bilgisayar ve tabletlerin kendine özel IP adresleri bulunmaktadır. ip tv nedir derseniz, Cihazla internet arasındaki bağlantıyı sayısal rakamlarla ifade edilmesidir. Günümüzde bu özellik televizyonla birleştirilerek ortaya harika sonuçlar çıkarılmaktadır. IPTV almak nasıl oluyor, aldıktan sonra nasıl kuruluyor gibi durumlar merak konusu da olmaktadır.

IPTV Nedir?

Televizyonlara IP özelliği getiren bu sistem artık kişiye özel hizmet vermektedir. Hayallerinizdeki televizyonu yaratmak size bağlıdır. Televizyonlarda haberler, dizi ve programlar belirli bir akışa bağlı iken ip tv ile artık bu yayın akışını siz belirliyorsunuz. Bu tanım IPTV nedir? Sorusuna verilebilecek en doğru cevaptır. Bu buluş ilk duyulduğunda gerçeğe çok yakın gelmese de ip tv özelliği artık birçok tüketici tarafından kullanılmaya başlandı. Bilgisayar, tablet ve telefonlar gibi artık televizyonlarda kişiye özel hizmet vermektedir.

IPTV Avantajları Nelerdir?

Televizyon kendi başına bile bir avantaj yaratırken IP TV bu avantajları iki katına çıkarır. En büyük avantajı bireysel olmasıdır. Haberler izlerken hangi haberleri izlemek istediğinizi anahtar kelime ile kodlayarak istediğiniz tarzda haberleri televizyondan izleyebilirsiniz. Televizyon sizi kendine bağlı kılarken iptv ise tam tersini yapar. Televizyon kanallarını, izlemek istediklerinizi belirleyerek sadece istekleriniz doğrultusunda televizyondan yayın akışı gerçekleştirilir.

iptv

IPTV Hayalleri Gerçeğe Dönüştürüyor

Hayal ürünü olan IP TV günümüzde artık gerçeğe dönüştürülmüştür. Televizyonda en sevdiğiniz takımın maçını izlerken biryandan da arkadaşlarınızla televizyon üzerinden ortak bağlantı yaparak görüntülü ve sesli sohbet ögelerini kullanarak maç değerlendirmek ister miydiniz? Bunun hayal olduğunu düşünebilirsin fakat IP TV bunu gerçeğe dönüştürmüştür. Evet artık televizyon aracılığı ile istediğiniz kişiyle konulurken ekranın diğer yarısından istediğiniz şeyi izleyebilirsiniz.

IPTV Kurulumu

IPTV nedir? Sorusundan sonra en çok merak edilen soruların başında IPTV nasıl kurulur sorusu yer alır. ip tv kutusuna m3u uzantılı TV listesine aktarımı yapılarak kurulumu yapılır. Fakat her ip tv çeşidi kendi içerisinde farklı kurulum çeşitliliğine sahiptir. Bu yüzden aldığınız iptv çeşidi öğrenilmeli ve ona göre kurulumu yapılmalıdır. Yanlış yapılan kurulum sistemin çalışmamasına neden olacağı için teknik destek almak önemlidir.

IPTV Yayın Standartları

Uydu yerine internetle bağlantı kurularak çalışan IP TV, IPTV nedir? Sorusunun cevabı niteliğindedir. İnternet alt yapısı ile çalışan bu televizyon özelliği güçlü bir internet alt yapısına sahip olmayı gerektirir. İnternetiniz zayıf olduğu takdirde TV bağlantı sorunu yaşanacak ve izlenen yayınların geç açılmasına neden olmaktadır. RTÜK iptv yayın standartları ile beraber yönetmelik ve yasal yükümlülükler paylaşmıştır. Türkiye’de bu yayın standartları içerisine belirlenen yasalarla iptv kullanılmalıdır.

iptv-nasil-alinir

IPTV Çeşitleri

Birkaç farklı özellikle IPTV çeşitleri kendi arasında çeşitlere ayrılır. Bunlardan biri isteğe bağlı olan yayınlar ve kanallardır. Belli bir ücret karşılığında isteğe bağlı olarak bu yayınlar kullanılır. Bunlara verilebilecek en iyi örnekler YouTube, BLUTV, Netflix gibi uygulamalar yer alır. ip tv zaman atlamalı çeşidinde kaçırılan yayınlar tekrar izlenebilmektedir. Zaman tanımayan bu çeşit en çok tercih edilen çeşitlerinden biridir. ip tv almak istiyor ve akıllı telefon ve bilgisayarlarınızla bağlantı kurulmasını istiyorsanız iptv Pro çeşidi ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

IPTV Nasıl Çalışır?

Geleneksel televizyonlar anten ve uydu ile havadan dalga gönderilerek televizyona gönderilen alımla çalışırken IP TV nasıl çalışır, yöntemleri nedir? Sorusuna verilecek ilk cevap internettir. Tamamen internet ile çalışan iptv kesinlikle internet bağlantısının tam yapılmadı ve yüksek kapasitede internet kullanılması gerekir.

Canlı programlar canlı yayınlandığından dolayı yayın akışında yer alır fakat dizi ve programların daha sonra izlenmesi için depolanması lazımdır. Daha fazla iptv izlemek için fazla depolama alanına ihtiyaç duyulur. ip tv almak istiyorsanız mutlaka depolama alanı göz önünde bulundurulmalıdır.

ip-tv-fiyatlari

IP TV Yasal mıdır?

IPTV almak istiyorsunuz fakat bunun yasal olup olmadığı konusunda tereddüt yaşıyorsanız bunun cevabı hem yasal hem de yasal değildir diyebilir. IP TV uydu değil de internet bazlı çalıştığından dolayı yasal olmayan bazı şifreli ve şifresiz kanallar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yasal olan kanallarda yine piyasada yer alır.

Ceza alıp almamak tamamen iptv kullanıcının tercihine kalmıştır. RTÜK bu konu hakkında yönetmelik ve yasalar oluşturmuştur. Bu yasa ve hükümlere bağlı kalarak güven içerisinde bu muhteşem buluştan yararlanabilirsiniz. Bu durum IPTV nasıl alınır? Sorusunu akla getirmektedir. Yasal olan ve bu işi profesyonel yapan firmalardan iptv satın alabilirsiniz. Türkiye’nin neresinde olursanız olun iptv kargo ile sizlere ulaştırmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir